A Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt által kiírt TTP-KP-1-2024/1-000340 számú pályázatnak
köszönhetően 2024. szeptember 27-29 között iskolánk tanulói az Érmellék romániai területével illetve a Szilágyság dimbes-dombos világával ismerkedhettek egy háromnapos
tanulmányi kirándulás keretében. Utunk során felkutattuk azokat a történelmi helyszíneket, amelyek a 175 éve véget ért 1848/49-es forradalomhoz köthetően fellelhetők az Érmelléken és a hepehupás vén Szilágyságban.
Első megállóhelyünk Albis volt, ahol a falu szülötteire, a márciusi ifjak sorába tartozó Irinyi
testvérekre, Jánosra és Józsefre emlékeztünk, akiknek családja a későbbiekben éppen
Nagylétára és Vértesre telepedett le. A történelmi kitekintést egy könnyed túra és kirándulás követte a festői szépségű Berettyó-forrásának vidéké, majd elfoglaltuk komfortos szállásunkat Szilágybagoson.
A második napon br. Wesselényi Miklós zsibói kastélyát és az egykori kastélykertből kialakított és szépen gondozott botanikuskertet látogattuk meg. Erdély legnagyobb barokk főúri kastélya birtokjogi akadályok miatt még ma sem látogatható, így csak kívülről tekinthettük meg, ahol felidéztük Kazinczy Lajos honvédtiszt alakját is, aki éppen itt Zsibón teszi le a fegyvert 1849 augusztusában Görgey Artúr parancsára, és ahonnan az osztrák hatóságok Aradra szállították, hogy forradalmi tetteiért tizennegyedikként kivégezzék. A múltbéli időutazás után újra a természet helyi értékeivel ismerkedtünk: az almásgalgói Sárkányok kertjének „sziklaképződményei” közötti tanösvényt jártuk be.
Kirándulásunk utolsó állomása Nagykároly és a szomszédos Kaplony község voltak. E két
helyszínen megemlékeztünk a márciusi ifjak egy újabb hőséről, Vasvári Pálról, aki kisiskolás éveit töltötte Nagykárolyban, illetve meglátogattuk a Károlyi család egykori kastélyát, amely jelenleg múzeumként működik a városban. Különleges helyszín volt az Ybl Miklós által tervezett kaplonyi Károlyi kripta is, ahol kimerítő ismereteket szerezhettünk a magyar történelem egyik meghatározó nemesi családjáról, a Károlyiakról.
A megvalósított tanulmányi kirándulás segített kialakítani a gyerekekben azt a belső
felismerést, mennyire szoros a kapcsolat az elszakított országrészek és az anyaország között és hozzájárult a magyarságtudat, a nemzeti elkötelezettség, összetartozás erősítéséhez a határon túli magyarsággal szemben, valamint csökkentette az esetleges előítéleteket is az elszakított nemzeti területek irányába.
A tanulmányi kirándulás szervezői és kísérő pedagógusai: Nagy Dezsőné, Horváthné Vónya
Enikő, Máté József, Milotai József.