2021. szeptember havi bejegyzések

Csodaszarvas iskolai közösségi program

A Széchenyi 2020 program keretében megvalósuló projekt

A programban megvalósuló tanulási alkalmak nem hagyományos iskolai tanórák, hanem a diákok érdeklődéséhez közel álló témák szabad feldolgozására adnak lehetőséget. A pedagógusok új képzési formákat próbálhatnak ki, a tanulók pedig élményszerű közösségi alkalmakon gazdagodhatnak érdekes-értékes ismeretekkel.

A Programhoz a  tankerületen keresztül csatlakoztunk  2018-ban. Az általunk  kidolgozott témamodul a hagyományok őrzéséhez kapcsolódott. „Nemzeti és kulturális identitás, hagyományőrzés, anyanyelvápolás” címmel.

Az alsó tagozatban a napközis tábor programjának kidolgozásával, szervezésével és lebonyolításával vettünk részt a kísérleti fejlesztő munkában 20 tanulóval.

A heti terv megalkotásában voltak kötelező elemek, amelyeket nem lehetett kihagyni, de a nagy része az a helyi viszonyokhoz és lehetőségekhez alkalmazkodott. Remekül ki tudtuk használni Létavértes kulturális és építészeti adottságait, emberi erőforrásait, így a programok nagy részét helyben valósítottuk meg.

A tervezés során nagy hangsúlyt fektettünk arra, hogy a gyerekeknek olyan programokat szervezzünk, amelyek során az élménypedagógia módszereit alkalmazva, korszerű,  aktív tanulással fejlődjenek a tanulók kompetenciái, bővüljenek ismereteik és legyen részük érdekes közösségi élményekben.

Idén harmadik alkalommal szerveztünk a „Csodaszarvas”  keretén belül hagyományőrző napközis tábort.

Június utolsó hetében 20 második osztályos tanuló vett részt benne 2 tanító néni vezetésével. A tábor a gyerekek számára teljesen ingyenes volt, sőt még „Csodaszarvas” logóval ellátott pólót, sapkát és tisztasági felszerelést is kaptak.

Az öt nap alatt egy „időutazáson” vehettek részt a gyerekek, amelyen megpróbáltuk bemutatni elődeink életmódját, életvitelét, étkezési, tisztálkodási és kulturális  szokásait.

Megismerkedhettek a gyerekek a népi építészet ritka emlékével a vízi vágóhíddal és a mészáros mesterség eszközeivel.

A „Madársuli” érdekfeszítő bemutatóján találkozhattak Törpivel a kisbagollyal, aki tagadhatatlanul a gyerekek és felnőttek körében is a legnagyobb népszerűségnek örvendett.

Részt vehettek „Mesetúrán”, ahol egy mese főszereplői lehettek, ahol hétpróbát kellett kiállniuk, hogy elnyerjék a királylány kezét.

Kirándulást tettek egy nap a nyíregyházi Skanzenba, ahol a paraszti életvitel megismerése mellett, a gyertyaöntés technikáját is elsajátíthatták.

Az „Íjászbemutatón”  egy távlövő íjásztól betekintést nyerhettek a tradicionális íjászat rejtelmeibe.

Ezeken kívül még nagyon sokféle szórakoztató foglalkozás részesei lehettek a gyerekek. Kézműves-, drámapedagógiai-, népzenei foglalkozáson vettek részt,  megismerkedhettek  népi játékokkal, s kipróbálhatták milyen játékokkal játszottak a gyerekek a egyközépkori játszótéren.

Utolsó nap elültettük a tábor virágait és feldíszítettük a tábor fáját, amire a tanulók a legkedvesebb program rajzát akaszthatták fel. Minden nap nagyon jó hangulatban telt el, a gyerekek sok ismerettel, élménnyel gazdagabban mentek haza.

Menyhártné Bora Edit

„Csodaszarvas – hagyomány és nomád kaland a Berettyóújfalui Tankerületi Központ intézményeiben”

EFOP-3.3.5-19-2020-00024

A Berettyóújfalui Tankerületi Központ pályázatot nyújtott be az EFOP-3.3.5-19 „Csodaszarvas Iskolai Közösségi Program” konstrukció keretében. A projektben a tankerület 22 intézménye vett részt. Az iskolák tanulói napközis és bentlakásos táborokban tölthettek el 5-6 napot a 2021-es év 25. és 26. hetében. A programban való részvételre a Létavértesi Arany János Általános Iskola tanulói is lehetőséget kaptak.

A napközis programban iskolánk alsó tagozatos diákjai 2021.június 21-25 között vettek részt érdekes, izgalmas programokban.

A bentlakásos tábor felső tagozatos tanulók részvételével valósult meg 2021. június 28 és július 3-a között. A tanulók a zalakarosi Fortuna Hotelben táboroztak, innen indulva járták be a környező településeket, ismerkedtek Zalakaros nevezetességeivel és kirándultak a Balaton környékére.

A gyerekek változatos programokon vehettek részt. A balatoni fürdőzés mellett csónakáztak a Tapolcai tavasbarlangban, megtekintették a Tihanyi apátságot, Iharkúton megismerték az elhagyott bauxitbánya történetét, túráztak a Badacsonyra. Ezen kívül a zalakarosi helyszínen is színes programokból válogathattak: felfedezték a Termál tó környékét, rovarokkal ismerkedtek, pályaorientációs, érzékenyítő, hagyományőrző foglalkozásokon vettek részt.

A résztvevő tanulók számára örök emlék marad a táborozás. Köszönjük a lehetőséget a gyerekek és a résztvevő pedagógusok nevében egyaránt.

Megvalósító pedagógusok:

Napközis tábor: Menyhártné Bora Edit és Kiss Edit

Bentlakásos tábor: Zsirosné Czeglédi Erzsébet, Zsiros József, Milotai József és Nagy Dezsőné