Pályázatok kategória bejegyzései

Csodaszarvas iskolai közösségi program

Csodaszarvas iskolai közösségi program
A Széchenyi 2020 program keretében megvalósuló projekt

A programban megvalósuló tanulási alkalmak nem hagyományos iskolai tanórák, hanem a diákok érdeklődéséhez közel álló témák szabad feldolgozására adnak lehetőséget. A pedagógusok új képzési formákat próbálhatnak ki, a tanulók pedig élményszerű közösségi alkalmakon gazdagodhatnak érdekes-értékes ismeretekkel.

A Programhoz a  tankerületen keresztül csatlakoztunk  2018-ban. Az általunk  kidolgozott témamodul a hagyományok őrzéséhez kapcsolódott. „Nemzeti és kulturális identitás, hagyományőrzés, anyanyelvápolás” címmel.

Az alsó tagozatban a napközis tábor programjának kidolgozásával, szervezésével és lebonyolításával vettünk részt a kísérleti fejlesztő munkában 20 tanulóval.

A heti terv megalkotásában voltak kötelező elemek, amelyeket nem lehetett kihagyni, de a nagy része az a helyi viszonyokhoz és lehetőségekhez alkalmazkodott. Remekül ki tudtuk használni Létavértes kulturális és építészeti adottságait, emberi erőforrásait, így a programok nagy részét helyben valósítottuk meg.

A tervezés során nagy hangsúlyt fektettünk arra, hogy a gyerekeknek olyan programokat szervezzünk, amelyek során az élménypedagógia módszereit alkalmazva, korszerű,  aktív tanulással fejlődjenek a tanulók kompetenciái, bővüljenek ismereteik és legyen részük érdekes közösségi élményekben.

Idén harmadik alkalommal szerveztünk a „Csodaszarvas”  keretén belül hagyományőrző napközis tábort.

Június utolsó hetében 20 második osztályos tanuló vett részt benne 2 tanító néni vezetésével. A tábor a gyerekek számára teljesen ingyenes volt, sőt még „Csodaszarvas” logóval ellátott pólót, sapkát és tisztasági felszerelést is kaptak.

Az öt nap alatt egy „időutazáson” vehettek részt a gyerekek, amelyen megpróbáltuk bemutatni elődeink életmódját, életvitelét, étkezési, tisztálkodási és kulturális  szokásait.

Megismerkedhettek a gyerekek a népi építészet ritka emlékével a vízi vágóhíddal és a mészáros mesterség eszközeivel.

A „Madársuli” érdekfeszítő bemutatóján találkozhattak Törpivel a kisbagollyal, aki tagadhatatlanul a gyerekek és felnőttek körében is a legnagyobb népszerűségnek örvendett.

Részt vehettek „Mesetúrán”, ahol egy mese főszereplői lehettek, ahol hétpróbát kellett kiállniuk, hogy elnyerjék a királylány kezét.

Kirándulást tettek egy nap a nyíregyházi Skanzenba, ahol a paraszti életvitel megismerése mellett, a gyertyaöntés technikáját is elsajátíthatták.

Az „Íjászbemutatón”  egy távlövő íjásztól betekintést nyerhettek a tradicionális íjászat rejtelmeibe.

Ezeken kívül még nagyon sokféle szórakoztató foglalkozás részesei lehettek a gyerekek. Kézműves-, drámapedagógiai-, népzenei foglalkozáson vettek részt,  megismerkedhettek  népi játékokkal, s kipróbálhatták milyen játékokkal játszottak a gyerekek a egyközépkori játszótéren.

Utolsó nap elültettük a tábor virágait és feldíszítettük a tábor fáját, amire a tanulók a legkedvesebb program rajzát akaszthatták fel. Minden nap nagyon jó hangulatban telt el, a gyerekek sok ismerettel, élménnyel gazdagabban mentek haza.

 Menyhártné Bora Edit 

A bejegyzés megosztása:

„Csodaszarvas – hagyomány és nomád kaland a Berettyóújfalui Tankerületi Központ intézményeiben”

EFOP-3.3.5-19-2020-00024

„Csodaszarvas – hagyomány és nomád kaland a Berettyóújfalui Tankerületi Központ intézményeiben”

A Berettyóújfalui Tankerületi Központ pályázatot nyújtott be az EFOP-3.3.5-19 „Csodaszarvas Iskolai Közösségi Program” konstrukció keretében. A projektben a tankerület 22 intézménye vett részt. Az iskolák tanulói napközis és bentlakásos táborokban tölthettek el 5-6 napot a 2021-es év 25. és 26. hetében. A programban való részvételre a Létavértesi Arany János Általános Iskola tanulói is lehetőséget kaptak.

A napközis programban iskolánk alsó tagozatos diákjai 2021.június 21-25 között vettek részt érdekes, izgalmas programokban.

A bentlakásos tábor felső tagozatos tanulók részvételével valósult meg 2021. június 28 és július 3-a között. A tanulók a zalakarosi Fortuna Hotelben táboroztak, innen indulva járták be a környező településeket, ismerkedtek Zalakaros nevezetességeivel és kirándultak a Balaton környékére.

A gyerekek változatos programokon vehettek részt. A balatoni fürdőzés mellett csónakáztak a Tapolcai tavasbarlangban, megtekintették a Tihanyi apátságot, Iharkúton megismerték az elhagyott bauxitbánya történetét, túráztak a Badacsonyra. Ezen kívül a zalakarosi helyszínen is színes programokból válogathattak: felfedezték a Termál tó környékét, rovarokkal ismerkedtek, pályaorientációs, érzékenyítő, hagyományőrző foglalkozásokon vettek részt.

A résztvevő tanulók számára örök emlék marad a táborozás. Köszönjük a lehetőséget a gyerekek és a résztvevő pedagógusok nevében egyaránt.

Megvalósító pedagógusok:

Napközis tábor: Menyhártné Bora Edit és Kiss Edit

Bentlakásos tábor: Zsirosné Czeglédi Erzsébet, Zsiros József, Milotai József és Nagy Dezsőné

A bejegyzés megosztása:

„Csodaszarvas – hagyomány és nomád kaland a Berettyóújfalui Tankerületi Központ intézményeiben”

EFOP-3.3.5-19-2020-00024

A projekt címe:
„Csodaszarvas – hagyomány és nomád kaland a Berettyóújfalui Tankerületi Központ intézményeiben”

Kedvezményezett neve: Berettyóújfalui Tankerületi Központ

Projekt azonosító száma: EFOP-3.3.5-19-2020-00024

Támogatás összege (Ft): 88.810.952.-Ft

A támogatás mértéke: 100 %

A projekt megvalósítás időtartama: 2021.06.14 – 2021.09.26.

A projekt tartalmának bemutatása:

A Berettyóújfalui Tankerületi Központ tanulóinak közel 20 %-a hátrányos helyzetű, ezért fontos feladatunknak érezzük, hogy az esélyegyenlőség folyamatosan érvényesüljön tevékenységeink során. Kiemelt küldetésünk az egyenlő bánásmód, és az egyenlő esélyű hozzáférés biztosítása a hátrányos helyzetű tanulók számára. Ez a projektben résztevevő intézmények kiválasztásánál is fontos szempont volt.

A projekt tematikájának meghatározása az általános iskolai korosztály életkori sajátosságaihoz igazodik. A tematikus  formális és nem formális tartalmakat úgy állítottuk össze, hogy járuljanak hozzá a tanulók ismereteinek bővítéséhez, alapkészségeinek, kompetenciáinak fejlődéséhez. Az élményalapú ismeretelsajátítás segít abban, hogy a tanulás belső motivációja erősödjön, a tanulók személyisége fejlődjön, a tanulói közösség megerősödjön. A projekt lebonyolítása során alkalmazott kooperatív pedagógiai kultúra és tevékenység elsősorban a személyes és társas kapcsolati kompetenciát fejleszti. Tervezzük a Magyar Versmondók Egyesületének és programszolgáltatók bevonását a programok megvalósításába. A résztvevő tanulók önismerete fejlődik, önbizalma erősödik, jobban elfogadja önmagát és elismeri mások erősségeit. A tanulás újfajta megközelítése, a programba beépített pályaorientációs elemek segítenek a reális jövőkép kialakításában, ezáltal hozzájárulnak az iskolai eredményesség javulásához, a végzettség nélküli iskolaelhagyás, a lemorzsolódás csökkenéséhez.

További céljaink:

  •  A tematikus nem formális és informális programok megvalósulása során a tanulók számára biztosítjuk az önálló ismeret/ tapasztalatszerzési lehetőségeket.
  • A gyakorlatorientált iskolai tananyag közvetítése sikerélményhez juttatja a gyerekeket..
  • A program megvalósítása során célunk a tanulók egészséges személyiségfejlesztése, önértékelésük javítása, a negatív önbecsülés helyreállítása.
  • A folklór hagyományőrző műsor megvalósításával a célunk, hogy legyenek nyitottak a kultúra, a hagyomány, a népszokások megismerésére. Tartsák tiszteletben, ápolják nemzetünk hagyományait. Ismerjék meg a minket körülvevő népek kultúráját, hagyományait népmeséken és népdalokon keresztül.
  •  Interaktív pályaorientációs foglalkozás megvalósításával a tanulók reális képet alkothatnak önmagukról , készségeikről, jártasságaikról. Előkészítjük a jövőbeli szakmájuk, hivatásuk kiválasztását. Tudatosodik Bennük, hogy a tanulás érték.
  • Az Irodalmi szerepjáték során megismerik és gyakorolják a megfelelő kommunikációt, a helyes magatartásformákat. Felfedezik anyanyelvünk szépségeit.
  • A sportjátékok során fejlődik kudarctűrő, konfliktuskezelő képességük, megvalósul a stresszoldás.
  • A csapatjátékokban formálódik együttműködési készségük, személyes és társas kapcsolati kompetenciájuk.
  • Az együttes tevékenységek során, a közösen átélt élmények hatására fejlődik a közösség.
  •  A Kézműves foglalkozások teret biztosítanak a tanulói kreativitás kibontakozásának, a tehetséggondozásnak, miközben fejlődik a gyerekek önkifejezése, esztétikai, kulturális tudatossága.
  • Enyhítünk a tanulók szociális helyzetből eredő hátrányokon az integrált oktatás és az inkluzív nevelés alkalmazásával.

A projekt megvalósítása során a napközis táborok keretében lehetőséget biztosítunk a 9-13. évfolyamos tanulók számára az érettségi megkezdéséhez szükséges kötelező közösségi szolgálat vállalására. A program lebonyolítása során tevékenységükkel segítik az eredményes megvalósítást.

A bejegyzés megosztása:

„Éren innen, Éren túl”

ereninnenlogo01

„Éren innen, Éren túl”
TTP-KP-1-2019/1-000179 számú testvértelepülési pályázat

A “Testvértelepülési programok és együttműködések” keretében negyedik alkalommal pályáztunk sikeresen. A tervezett programok összeállításában az egymásra építésre, a korábbi programelemekhez való szerves kötődésekre törekedtünk ebben az évben is. Az alapcél szűkebb régiónk, a trianoni határral elválasztott történelmi Érmellék közösségi tudatának erősítése, ápolása és fenntartása a jövő nemzedékében. Idei projektünk célja az érmelléki irodalmi hagyományok, emlékek felkutatása volt. Tekintettel arra, hogy az az elnyert támogatás kevesebb volt az igényelthez képest, így az eredeti projekttervben megfogalmazott programelemeket módosítanunk volt szüksége, hogy a kapott támogatást minél sokrétűbben tudjuk felhasználni. Az első és egyben a legfontosabb programelem az “Ismerjük meg egymást” táborozás a Rozsnyai Muzeális Gyűjtemény Bihari Jurtatáborában. A kétnapos tábor időpontja 2019. augusztus 27-28. A programban a tervezetteknek megfelelően a két településről 15-15 tanuló és 2-2 fő kísérő pedagógus vett részt. A programot a terveknek megfelelően valósítottuk meg. Az első nap az ismerkedésé volt, amikor népi játékok és múzeumpedagógiai foglalkozások keretében beszélgethettek, ismerkedhettek a két iskola gyerekei. Az összekovácsolódást segítette az esti tábortűz és szalonnasütés is. A tábor másnapján Debrecenben járva felkerestük a Kölcseyhez és Adyhoz köthető helyszíneket (Debreceni Református Kollégium, a Dósa nádor tér, ahol egykor működött a Debreczen-Nagyváradi Értesítő, melynek Ady is szerkesztője volt), sétát tettünk megújult Déri Múzeumban megcsodálva a Munkácsy Mihály trilógiáját. Az ebéd elköltése után a szomszédos Hajdúböszörmény termálstrandján a gyerekek átadhatták magukat még egyszer az önfeledt játéknak.

A következő programelem „Az érmelléki költőóriások nyomában” – közös tanulmányi kirándulás a két település általános iskolás tanulói számára. A kiránduláson, a táborhoz hasonlóan 15-15 tanuló és 2-2 kísérő pedagógus vett részt. A program időpontját és a program időbeli terjedelmét is szükséges volt megváltoztatni a programtervhez képest. A programtervben 2019. szeptember 26-28 szerepelt, viszont az adott időpontban nem találtunk megfelelő szálláshelyet csak szeptember 13-14 között, így erre az időpontra tettük át a kirándulást, illetve a háromnapos programot kétnaposra rövidítettük, mivel kisebb kerettel gazdálkodhattunk a tervezettekhez képest. A tanulmányi kirándulás során felkerestük Érsemjént, Kazinczy Ferenc, a nyelvújító szülőfaluját, Nagykárolyt, ahol Kölcsey, mint Szatmár vármegye jegyzője tevékenykedett, itt meglátogattuk a Károlyi család egykori kastélyát, majd Érmindszenten Ady Endre szülői házában berendezett emlékmúzeumot kerestük fel. Szállásunkat a közeli Szilágybagoson foglaltuk el, majd másnap egy könnyű túra keretében a Berettyó forrásvidékét, festői környezetét jártuk be.

Az „Irodalmi séta a “Pece parti Párizsban” programelem a változtatásoknak megfelelően elmaradt. Ezt a programelemet a felnőtt közösség számára terveztük, de a változtatások szükségessége miatt, arra törekedtünk, hogy a gyerekek számára tervezett programok élvezzenek elsőbbséget, és azok kerüljenek megvalósításra.

A pályázat harmadik és egyben záró eseménye a „A Himnusz képekben” rajzpályázat, melynek értékelésére, az alkotásokból készült kiállítás megnyitójára a Létavértesi Arany János Általános Iskolában került sor a programnak megfelelően 2019. december 16-án.

A pályázatnak köszönhetően lehetőség nyílt a kapcsolatépítésre, a két település közötti gyerekek ismerkedésére, barátkozására. A felnőttek, pedagógusok is megoszthatták egymással gondolataikat, tapasztalataikat, szakmai beszélgetések, a programok közös tervezése keretében. A tábor és tanulmányi kirándulások révén megismerhettük egymás értékeit, közös élményekben gazdagodhattunk. Ráérezhettek a programban részt vevő gyerekek az Érmellék mind természeti, mind kulturális egységére, hogy ezt a trianoni határokkal mesterségesen szétválasztott történelmi tájegységet nem csak az Ér-folyó köti össze, hanem a közös hagyományok, szokások, a közös nyelv, a közös történelem.

A pályázati programtervben megfogalmazott célok maradéktalan megvalósítására törekedtünk. Az alapvető cél a közösségi- és összetartozástudat erősítése a határok felett átnyúló nemzeti, történelmi, nyelvi, kulturális értékek feltérképezése révén, illetve ezeknek a minél alaposabb megismertetése, elmélyítése a gyerekekben. Az idei pályázatunkban az Érmellék ismert irodalmi személyeinek életét, munkásságuknak egy-egy szeletét kívántuk megismertetni a pályázatban résztvevő gyerekekkel, és erősíteni a gyerekekben, hogy a magyar kultúra, a magyar nyelvi közösség, a magyar nemzeti terület nem ér véget a jelenlegi országhatárral, és hogy a „határokon túli” magyar közösségek is éppen olyan „építő kövei” a kárpát-medencei magyar nemzeti közösségnek, mint az anyaországiak.

ereninnen02

A bejegyzés megosztása:

Himnusz képekben

Himnusz képekben címmel zárult az „Éren innen, Éren túl” TTP-KP-1-2019/1-000179 számú testvértelepülési pályázat rendezvénysorozata, amelyre a székelyhídi Petőfi Sándor Líceum és a Létavértesi Arany János Általános Iskola tanulóit hívtuk, hogy képi formában fogalmazzák meg, mit üzen számukra nemzeti imádságunk. A pályázatra érkezett alkotások különböző technikai megoldásokkal, a makettől a ceruzarajzokig jelenítették meg Kölcsey költeményének egy-egy részletét.

Az alkotásokat Máté József rajztanár irányításával értékelte a szakmai zsűri. A legszebb munkákat készítőket tárgyjutalomban részesítettük:

I. Hercz Béla 7.c
II. Koszta Panna 8.b
III. Tóth Orsolya 6.b

Különdíj: Jónás Réka 7.b

himnuszkepekben01

A bejegyzés megosztása:

„Egy a múltunk, egy a nemzetünk”

Pályázati azonosító: HAT-18-01-0150

Iskolánkban már több éve hagyomány, hogy a Határtalanul program felhívására hetedikes tanulóinknak összeállítunk egy olyan programot, amelyben a mai országhatáron kívül rekedt területek történelmével, földrajzával, irodalmával ismerkedhetnek meg. Tesszük ezt azért, mert úgy gondoljuk, hogy „az elméleti tudás lelkesedése eltörpül azon érzések mellett, amelyek bennünk ébrednek, ha egy-egy történelmi emlék, egy düledező várrom a maga valóságában bontakozik ki szemünk előtt, vagy egy csata helyét, a régi dicső emlékek színterét természetben keressük fel; ha elmerengünk egyik-másik magasabb bércről nyíló körképen, amelyben szemünket, lelkünket gyönyörködtetve bontakozik elénk hazánk erdős-hegyes, folyóvizek ezüstszalagjaival végigszántott, termékeny rónaságokkal váltakozó és falvakkal tarkított szép földje; vagy ha vándorútunkon megpihenve, elmélázva hallgatjuk a hegyi patak csörgedezését, amely arról regél, hogy ő is a magyar föld szülöttje, a mi magyar anyaföldünket öntözi és átérezzük, hogy mindaz, amit így megismertünk, megszerettünk, a mi sajátunk, a mi édes szülőföldünk! Reichart Géza

Azzal a céllal állítottuk össze a pályázati programunkat, hogy tanulóink az országhatárt átlépve megértsék azt, hogy a határ két oldalán élőket összeköti a közös történelmi múlt, a közös földrajzi egység és az összetartozás.

Torocko2018a

Torockó a Székelykő lábánál

A kirándulás előtt a sor került az előkészítő foglalkozásra, ahol az utazáson résztvevő tanulók megismerték a „Határtalanul!” programot és az utazás napjainak programját. A szaktanárok színes ppt. bemutatót tartottak a felkeresendő helyszínekről. Az előkészítő foglalkozás után a tanulók vidám vetélkedőn vettek részt, ahol a hallottak és látottak alapján mérték össze tudásukat. Az indulás előtt az utazó tanárok segítségével megvettük az emlékkoszorúkat, nemzeti színű szalagokat és az útra való gyümölcsöt, édességet, gyümölcslevet.

hatart201801

hatart201802

Elérkezett az indulás napja. A határ átlépése után a tanulókkal megbeszéltük az óra átállítást, Románia földrajzát, a pénzváltást és a pénz használatát. Utunk első megállója Szilágysomlyó a Kraszna folyó partján. A Báthori család egykori várában hallgattuk meg a tanulói beszámolót, amit Milotai tanár úr érdekes ismeretekkel egészített ki. Következő megállónk Zsibó volt. A Wesselényi családról és a fénykorában csodálatos kastélyról Máté tanár úr tartott bemutató előadást. Az egykori kastélykertben egy színvonalas botanikus kertet alakítottak ki, amit a gyerekekkel közösen fedeztünk fel.

hatart201803

Rövid kitérőt tettünk Almásgalgóra, ahol a „sárkányok kertjének” érdekes alakzatait jártuk körbe. Itt lehetőség volt közvetlenül szemléltetni, a külső erők felszínalakító munkáját.

hatart201806

hatart201804

hatart201807

hatart201813

Délután megérkeztünk Kolozsvárra. A város felfedezését a Farkas utcán kezdtük, majd a várfal érintésével a főtérre érkeztünk. Sajnos a Szent Mihály templomot csak kívülről tudtuk megcsodálni, mert restaurálás folyik az épületben. Mátyás király szülőházánál felelevenítettük a tanulókkal az „igazságos” királyról szóló mondákat. A sétánk során igyekeztünk a tanulóknak szakszerű történelmi, művészettörténeti tájékoztatást adni. A nap végén a tanulók már izgatottan várták, hogy mikor érkezünk a szállásra, de még jobban izgultak, hogy ki-kivel fog egy szobába kerülni. A szállásunk nagyon rendezett és kényelmes volt és nagyon finom ételekkel vártak bennünket.

hatart201810

Második napunk a tartalmas reggeli után Nagyenyeden kezdődött. megismerkedtünk a városkával, majd a Bethlen Kollégiumba mentünk, ahol a hetedikes tanulókkal közös programon vettünk részt. Az iskolánk tanulói néhány verssel készültek, majd a versek után közös éneklésre került sor. Megható volt hallgatni a két iskola tanulóinak közös énekét, „ Hogy történjen bármi, amíg élünk s meghalunk, mi egy vérből valók vagyunk! „

hatart201805

Az ebéd előtt a kollégium alatt található boros pincével és a helyi szőlőművelés hagyományaival ismerkedtünk meg, majd elfogyasztottuk a finom ebédet.

Torocko2018b

Nagyenyedi Református Kollégium – Bethlen Gábor szobránál

hatart201811

Délután a lélegzetelállító Kőközi szoroson utaztunk keresztül és érkeztünk meg Torockószentgyörgyre. A gyerekek már nagyon várták a túrát, amely során a szikla csúcson álló Ilona várat „hódítottuk” meg. A várban megtartott földrajz óra mindenki számára emlékezetes marad. A nap vége felé Torockóra érkeztünk, ahol a falu főterén található játszótér takarításával segítettünk a helyi közösségnek. Estére visszaérkeztünk Kolozsvárra, a szállásunkra, ahol a napi események felelevenítése és dokumentálása után jólesett a pihenés.

hatart201815

hatart201812

A harmadik napot Tordán töltöttük. Délelőtt felkerestük a sóbányát, ahol idegenvezető kíséretében ismerkedtünk a földalatti csodával. Ebéd után ismét túracipőt húztunk és végig sétáltunka tordai hasadékon. A gyerekek felidézték a hasadék kialakulását „magyarázó” mondát, majd a sziklafalak között megbeszéltük egy rendkívüli földrajz órán a hasadékot létrehozó folyamatokat.

hatart201809

hatart201814

A túra után fáradtan, de sok-sok ismerettel gazdagodva indultunk hazafelé. Hazaérve a szülők és a gyerekek hálásan köszönték meg a csodálatos három napot!

A bejegyzés megosztása:

Kicsi nékem ez a ház, avagy Hogyan éltek elődeink

A Létavértesi Arany János Általános Iskola alsó tagozatos diákjai immár második éve vehettek részt az EFOP 3.3.5- 2017-00048 számú Kicsi nékem ez a ház, avagy Hogyan éltek elődeink címet viselő hagyományőrző jutalomtáborban. Az egész évben kitartó, becsületes munka gyümölcseként ötven kisdiák élvezhette a hét programjait, melyek igen változatosak voltak.

Az egész hetet felölelő bőséges ellátás mellett nem volt hiány élményekben sem. A gyerekek a Rozsnyai István Muzeális Gyűjtemény és Jurtatábor lelkes vezetőivel kalandos mesetúrán, kézműves foglalkozáson vettek részt majd a helyi nyugdíjas kör tagjaival karöltve kenyérlángost készíthettek. Régen is használt közlekedési eszközökkel biciklivel és lovasszekérrel térképezhették fel városunk nevezetességeit a Vízi vágóhidat és a Daru-láp tanösvény buja, vadregényes tájait. Nagy Imre kiváló táncpedagógus segítségével népi hangszerekkel, dalokkal ismerkedtek diákjaink. A hét fő feladata volt a jelen és a múlt összehasonlítása, mely kitűnő alkalmat teremtett a hagyományos, hideg eljárással készíthető szappangyártás kipróbálására, régi paraszti udvarok megjelenítésére különböző technikák felhasználásával.

efopalso01

Azért egy kicsit távolabbra is merészkedtünk, hiszen ellátogattunk a Nyíregyházi Állatparkba, ahol a gyerekek valóságban is megetethették, megsimogathatták háztáji kedvenceiket. Hazafelé jövet pedig távol a város zajától, megebédeltünk egy hangulatos vendéglőben. A tábor zárónapja is mozgalmas volt. Az első mozgókép megjelenésétől kezdve időutazást tettünk a mozi világáig egészen a 3D-s filmekig. A Debreceni Cinema Cityben megtekintettük Aladdin csodálatos történetét. Visszazökkenve a jelenbe a jövő nemzedékét a McDonald’s étteremlánc látta el útravaló uzsonnával.

efopalso02

A tábor programjainak összeállítói a gyerekek felvigyázói a jó hangulat állandó felügyelői alsó tagozaton voltak: Menyhártné Bora Edit, Belényesiné Kiss Edit, Oláh Csabáné, Balogh Réka és Herczné Egri Hajnalka tanítók.

efopalso04

Ugyanennek a programnak köszönhetően 30 felsős diákunknak is volt lehetősége egy tartalmas programokban gazdag napközis táborban részt venni. Diákjainknak egész éves munkájuk jutalmául ajánlottuk fel a táborozás lehetőségét, amivel, örömmel éltek is.

Központi témánk a hagyományőrzés, a szűkebb és tágabb környezetünk megismerése, és a tanév közben szerzett tudás elmélyítése volt élményalapú tematikus programok segítségével.

Az első nap drámapedagógiai játékok segítségével kis csapatot kovácsoltunk a gyerekekből, hiszen a közös iskolai programokat leszámítva, diákjaink nem sok időt tudnak együtt tölteni, ugyanis három évfolyam diákjai lehettek együtt, ami nagyszerű lehetőség volt új barátságok kialakulására is.  Délután Nagy Imre bácsival időutazáson vettünk részt, elkalandoztuk a népi hangszerek világába, és megismertük a régi lakodalmak világát. Közös kis zenekart alakítva egy népdal tanulásával fejeztük be a napot.

efopfelso03Kedden a múlt hagyományaiból és világából a tudomány titkait kutattuk az Agóra Tudományos Élményközpontban. A mini Planetáriumban együtt fürkészhettük a csillagos égboltot, azután zenére fogtuk a villámokat. Megtudhattuk, hogyan képes egy Tesla-tekercs a zenei hangok kiadására. A fizikai show kísérleteiben néhány bátor diákunk is részt vehetett, ahol az űrhajósok életébe és a világűr rejtelmeibe kaphattunk betekintést. Ezután mindenki felfedezhette és kipróbálhatta a tudományos alapú interaktív játékokat. A Mc Donald’s-ben elfogyasztott közös ebéd után tovább folytattuk a tudományos technika világában kalandozásainkat és 3D-ben megnéztük a Men in Black- Sötét zsaruk a Föld körül című részét.

efopfelso01

Szerdán reggel buszunkkal meg sem álltunk a Tiszáig. Először Örvényesen ismerkedtünk meg a természetes élővilággal, ahol egy kellemes sétahajózáson vehettünk részt, az elméleti tudásunkat gyakorolva ismertük fel az élőlényeket. Rövid sétát tettünk a tanösvényem, ahol népes szúnyog csapat is várt ránk, hétfői tudásunkat alkalmazva előadtuk a nagylétai szúnyogos gyors tapsolós műsorunkat is. Tovább folytattuk utunkat Poroszlóra az Ökocentrumba. A szabadidőparkban kedvencünk lett a tutajos kalandpark, amit az időjárásnak is köszönhetően szárazon megúsztuk. Felfedeztük az akváriumok világát, részt vettünk a vidrák látványetetésén is. A kilátó toronyból pedig a viharjelzéseket is megfigyelhettük és megtanulhattuk.

efopfelso02

Csütörtökön ismét útnak indultunk, de most úticélunk a közelebbi Hortobágy volt, ahol először a kisvonattal indultunk a puszta világát felfedezni. A Hortobágy Nemzeti Park Látogatóközpontjában tovább kalandoztunk a valós és az interaktív valóságban. Délben kicsit megpihenve a híres Hortobágyi Csárdában ebédeltünk. Délután volt alkalmunk a vásári forgatagban is nézelődni. Elmondhattuk, hogy a tartalmas programoknak köszönhetően este a kötelező élménybeszámoló után szinte csak aludni jártak haza gyerekeink.

Eljött táborunk utolsó napja is. amikor a tanévvel együtt a tábort is bezártuk. Először megnéztük a több száz képből készült válogatást, amit itt is köszönünk Gyarmati Zalánnak, aki közösségi munkáját teljesítette nálunk, majd elbúcsúztattuk két volt diákunkat, akik jövőre már nem lesznek velünk.

Köszönjük minden táborozónak, hogy a kötelező mosoly és jókedv mellett értékessé és felejthetetlenné tették ez az hetet. Legfőképpen köszönjük Igazgató néninknek, Ibolya néninek a sok háttér munkát, aki minden kívánságunkat teljesítette, és természetesen Csodaszarvas pályázatnak, hogy táboroztathattunk iskolánkban. A nyár még további részére kellemes pihenést kívánunk minden volt táborozónak.

A tábor vezetői Létai Ilona, Ica néni és Nagy Zsolt, Zsolti bácsi nevében, Molnárné Pelei Andrea, Andrea néni.

A bejegyzés megosztása:

Nyári tábor a Balatonnál

A tavalyi év EFOP 3.3.5-17 pályázat keretében megvalósult Duna kanyari egyhetes bentlakásos tábor után, az idei évben a pályázat megvalósítása a Balaton felvidéken folytatódott. 50 gyermek táborozott június 24-29 között a Balaton partján. Azokból a tanulókból állt össze a csoport, akik egész éves teljesítményükkel kiérdemelték ezt a jutalmat.

A tábor első napján rögtön egy igazán különleges élményben volt része a gyerekeknek, hiszen a ferihegyi Liszt Ferenc Nemzetközi repülőtéren tettünk egy látogatást. Utunk során eljutottunk a repülőtér olyan területeire, ami nemcsak az utasok, de még a reptéri dolgozók jelentős része elől is elzárt. Ezen a napon Székesfehérváron a pazar környezetű Bányató Vendéglőben ebédeltünk. Délután végre megpillantottuk a Balatont és hosszabb időt töltöttünk el a badacsonyi kikötőben.

bala02

bala03

bala04

A második napon a tihanyi Levendula Ház Látogatóközpontban látványos mozifilmet tekintettünk meg a levenduláról, interaktív kiállítás keretén belül ismerkedtünk meg a Tihanyi-félsziget múltjáról és jelenéről valamint vulkánokkal és hévforrásokkal. Ezen kívül 3 kézműves foglalkozáson szappangolyót, hűtő mágnest és levendula párnát készítettünk. A ViktóriaINN-ben elfogyasztott fenséges ebéd után úti célunk a 964 éves Tihanyi Bencés Apátság volt. Természetesen megcsodáltuk a csodálatos kilátást is. Késő délután a fürdőzésé volt a főszerep.

bala07

bala05

bala06

A harmadik nap délelőttjén a Tapolcai-tavasbarlangban csónakáztunk. Délben Sümegen egy középkori lakomán maszatoltuk össze kezünket és arcunkat. Megújult erővel másztuk meg a várhoz vezető meredek ösvényt. A Sümegi várban rengeteg látnivaló és játék várta a kikapcsolódásra vágyó melegtől kitikkadt társaságot. A nap csúcspontja a földalatti Történelmi Rendezvénycsarnokban bemutatott Történelmi Lovasjáték volt.

bala08

bala09

bala10

A negyedik nap a Herendi Porcelánmanufaktúrában jártunk. De nemcsak a Látogatóközpontban ámultunk és bámultunk, hanem saját kezünkkel elefántot és rózsát is készítettünk. Ezután a kávézóban eredeti herendi porcelánból kávézhattunk és teázhattunk. Délután az Iharkúton felhagyott külszíni bauxitbányában túráztunk. Este ismét a fürdőzésé volt a főszerep.

bala11

bala12

bala13

bala14

Az utolsó előtti nap kora reggeli fürdőzéssel kezdődött. Reggelit követően ismét egy látványos állomásunk következett Keszthelyen. A lenyűgöző Festetics-kastély és hozzá tartozó múzeumok mindenkit lenyűgöztek. A nap második felében megmásztuk a Badacsonyt. Ezen a napon került sor az éjszakai fürdőzésre is.

bala015

bala01

bala016

bala017

Utolsó napra Budapesten, Magyarország legpatinásabb épülete, az Országház meglátogatása és a hazaút maradt.

bala018

bala019

A táborozók életre szóló élményekkel gazdagon tértek haza. Kõszönet a szervező és kísérő pedagógusok, Nagy Dezsőné Andrea néni, Zsírosné Böbe néni, Milotai Jóska bácsi, Zsíros Jóska bácsi munkájáért!

A bejegyzés megosztása:

„Hajh, de szívünk a hazáért helyt van ám…”

Projektazonosító: HAT-18-01-0019

Iskolánk hetedik osztályos tanulói a „HATÁRTALANUL” program keretében ötnapos tanulmányi kiránduláson vehettek részt Dél-Erdélyben és Székelyföldön. A tanulmányi kirándulás központi témaköre az 1848/49-es forradalom és szabadságharc erdélyi vonatkozású helyszíneinek bejárása, a forradalmi események felelevenítése. Magát a pályázat címét is az erdélyi Désen íródott huszárinduló egyik sora ihlette.

Erdélyben járva ismeretszerzésünket nem korlátozhattuk csak a ’48-as események tanulmányozására, megismerkedtünk a csodás természeti, földrajzi környezettel, a népi hagyományokkal, tájjellegű ételekkel, szokásokkal, impozáns történelmi műemlékekkel és találkoztunk helyi általános iskolás gyerekekkel is.

Kirándulásunk első napját a „magyar Golgotának” nevezett városban kezdtük, ahol Zala György Szabadságszobránál elhelyezett koszorúval tisztelegtünk a 13 aradi vértanú tábornok bátor kiállása, hazaszeretete előtt.

Aradról egy rövidlelki töltekezésre a barokk stílusú, szépen felújított máriaradnai kegytemplomot látogattuk meg, majd Vajdahunyadon, Mikszáth szavaival a „várak királya” következett. A középkor lovagi kultúrájának hangulatát tárta elénk a Zalasd-patak fölé magasodó Hunyadi várkastély.

A dévai vár meredélyeit a technika vívmányának köszönhetően, a siklóval, könnyedén meg hódíthattuk, majd a Kőmíves Kelemen ballada tanulói tolmácsolását követően a várból csodálhattuk meg az elénk táruló panorámát. A napot Algyógyon szállásunk elfoglalásával zártuk a helyi Református Ifjúsági Központban. Az Ifjúsági Központ területén találkozhattak a gyerekek Erdély egyik legrégibb, még a kereszténység felvételekor épült Árpád-kori kerektemplommal, illetve egy XVI. századi későgótikus református templom érdekességére hívtuk fel a figyelmet: falaiba az egykori Dácia római provincia környéken talált sírköveit építették be. A gyerekekkel segítettünk még az Ifjúsági Központ környezetének rendbetételében is.

Másnap utunkat Gyulafehérvár felé vettük. Az egykori fejedelmi székhely Árpád-kori székesegyházának méltóságot árasztó falai között olyan, a magyar történelmet meghatározó személyiségekre emlékeztünk, mint Hunyadi János, Hunyadi László, Izabella királyné, János Zsigmond, Bocskai István. Gyulafehérvárról a Szászföldön keresztül folytattuk utunkat. Az Erdélyből kitelepített szászok százezreinek kéznyomai az erődtemplomok, falakkal megerősített városok, mint történelmi mementók figyelmeztetnek az egykori kulturális sokszínűségre. A középkori szász építészeti remekben, a berethalmi erődtemplomban tettünk látogatást, majd Medgyes és Segesvár történelmi belvárosait jártuk be. Szászföld határán, a fehéregyházi emlékműnél megemlékeztünk az 1849. július 31-i vesztes ütközetről, amelyben Petőfi is, a szabadság költője is elesett.

Székelyföldre érkezve Székelykeresztúron annak a körtefának a maradványainál időztünk el, amely alatt Petőfi utolsó napját töltötte, hogy másnap a fehéregyházi csatában életét adja a magyar szabadságért.

IMG_2548

A fehéregyházi csata emlékművénél

Következő szállásunkat Székelyudvarhelyen foglaltuk el, innen csillagtúra szerűen jártuk be az idegenbe szakadt magyar végeket. A Kárpátok belső ívében kibontakozó vulkáni tevékenységre utaló természeti képződményeket ismerhettünk meg, mint a kénkigőzölgéséről nevezetes Büdös-barlang, vagy a folyamatosan fortyogó, bugyborékoló Apor lányok feredője. A Csomád egykori krátereiben létrejött Mohos-láp tanösvényein végig sétálva jégkorszaki maradványnövényeket ismerhettek meg a gyerekek, majd a Szent Anna-tó lenyűgöző látványával zártuk túránkat. A nap végén a Kányádi Sándor által magyar thermopülainek nevezett Nyergestetőn emlékeztünk meg Gál Sándor és Tuzson János 200 honvédjének az 1849. augusztus 1-én lezajlott önfeláldozó küzdelméről.

IMG_2550

Virágültetés Tamási sírjánál

A legnagyobb élményt viszont a helyi iskolával és gyerekekkel való találkozás jelentette. Mi szervezők immár második alkalommal tértünk vissza a homoródszentpáli László Gyula Általános Iskolába, ahol szeretetteljes fogadtatás mellett közös néptánccal, énekléssel, beszélgetéssel, játékkal töltöttük a délelőttöt. Többen is a kirándulás utáni élménybeszámolóikban kiemelték, hogy mennyire jól érezték magukat a helyi gyerekek társaságában, illetve hogy több száz kilóméterre is magyar gyerekekkel találkozhattak, beszélhettek. A délután során a csíksomlyói kegytemplom csendességében idéztük fel a kegyhely magyarságot egyesítő jelentőségét felekezetekre és határokra való tekintet nélkül, majd felkapaszkodtunk a somlyói hegynyeregbe, a pünkösdi búcsúk helyszínére.

IMG_2553

A Homoródszentpáli Általános Iskolában

IMG_2552

A Homoródszentpáli Általános Iskolában

Az utolsó nap a kikapcsolódás jegyében indult. A napos délelőttöt strandolással töltöttük Székelyudvarhelyen. A hazafelé vezető utunk első állomása Farkaslaka volt, ahol Tamási Áron síremlékénél elültettük virágainkat, majd Parajdon egy trópusi lepkekülönlegességeket bemutató lepkeházba tértünk be. Az ebéd elköltése után már csak a közel 400 km-es út várt ránk hazaérkezésünkig.

IMG_2551

Strandolás Székelyudvarhelyen

A kirándulásról visszatérve, iskolánkban megszerveztük a fakultatívan vállalt értékelő foglalkozást. A gyerekek élménybeszámolói, fogalmazásai, rajzai és fényképek felhasználásával közösen készítettük el a programot felölelő projektnaplót. Külön foglalkozás keretében tájékoztattuk iskolánk hatodik osztályos tanulóit és osztályfőnökeit a kirándulás élményeiről, a szerzett tapasztalatokról, illetve a Határtalanul program nyújtotta lehetőségekről, annak az oktató-nevelő folyamatban betöltött szerepéről, hasznosulásáról.

A Nemzeti Összetartozás témanap képezte a programsorozat záróelemét, amit szintén a kirándulásról hazatérve szerveztünk meg. Településünk Trianon emlékművénél egy rövid emlékműsor és koszorúzás keretében idéztük fel a nemzetünket és a történelmi Magyarországot ért tragikus nagyhatalmi békedöntést, a sorsfordító nemzeti széttagoltságot előidéző eseményt.

A Határtalanul pályázati program szervezői, megvalósítói: Nagy Dezsőné, Zsírosné Czeglédi Erzsébet, Milotai József

A bejegyzés megosztása:

„Huszár gyerek, huszár gyerek…”

A Létavértesi Arany János Általános Iskola programsorozata
az 1848/1849-es forradalom 170. évfordulójára emlékezve

Iskolánk sikeresen pályázott a Honvédelmi Sportszövetség által kiírt TÁM/6/2018/39 számú, a hazafias nevelést, a katonai, honvédelmi ismereteket, az egészséges életmódot, a sport, a mozgás jelentőségét népszerűsítő pályázatán.

A pályázat keretében elnyert összeg: 1.434.380 Ft

A pályázati programok megvalósításának ideje 2019 márciusa.

A nyitó rendezvénynek március 4-én az iskola Janikovszky Éva Könyvtára adott otthont, a Szent Korona másolatokat felvonultató kiállítás megnyitója keretében.

A kiállítási anyagot a Nagylétai Görögkatolikus nyugdíjas kör és Pappné Győri Tünde által megálmodott 5 korona és a koronázási jelvények alkották. Emellett elkészítésre került egy Szent István és egy Gizella báb is.

A Hajdú-Bihar megyei Lovas és Huszár Hagyományőrző Sport és Kulturális Egyesület képviseletében Csontos János tartott rendhagyó történelem órát az 5. osztályosoknak a huszárság történelmi múltjáról, katonai szerepéről, jelentőségéről. Az interaktív foglalkozás keretében az iskolai könyvtár falán elhelyezett emléktáblánál megemlékeztünk báró vitézvári Simonyi József óbesterről, a „legvitézebb huszár” legendás életéről. Történelmi sétánkat folytatva a Kossuth szoborhoz vonultunk, ahol a huszároknak az 1848/49-es szabadságharcban betöltött szerepéről halhattak a gyerekek, közben az előadó korhű öltözékén keresztül megismerhették a huszár viselet egyes darabjait, illetve korabeli fegyverzetét. A programot koszorúzás, majd nemzeti imádságunk, a Himnusz közös éneklése zárta.

Délután pályaorientációs foglalkozásra vártuk a 7. osztályosokat, ahol a Kratochvil Károly Honvéd Középiskola és Kollégium mutatkozott be. A részletes, jól felépített, bemutatót iskolánk három volt diákja, Szabó Márton 9. osztályos, Papp Levente, Pongor Norbert 11. osztályos tanulók prezentálták, megfűszerezve az elmondottakat személyes élményekkel, tapasztalatokkal.

A pályázat nyitónapján még két foglalkozás várta az ötödik-hatodik osztályos tanulóinkat. A Rozsnyai István Muzeális Gyűjtemény múzeumpedagógusai, Kővári Emese és Jenei Szabina vezetésével az 1848/49-es forradalmat és szabadságharcot megidézve, tulipánkokárdát varrtak a gyerekek, illetve a lányok zsinórdíszes pártát, míg a fiúk zsinórdíszes huszárcsákót készítettek. A program második részében az iskola hátsó udvarán a honfoglaláskori öltözékkel és íjászkodással ismerkedhettünk, de a legnagyobb élményt maga az íjak kipróbálása, a célba lövés jelentette.

Március 5-én a pályázat részeként tanulmányi kirándulásra került sor Szolnokra és Kenderesre. Első úticélunk, a Reptár-Szolnoki Repülőgép Múzeum, a levegő világába kalauzolta el a gyerekeket. Egy rövid 4D-s mozi keretében átélhettük a vadászpilóták és ejtőernyősök levegőben megélt élményeit, majd egy tartalmas idegenvezetés a katonai repülőgépekkel, helikopterekkel ismertetett meg bennünket végül egy interaktív játékpályát is kipróbálhattak a gyerekek.

Egy rövid sétát követően megkoszorúztuk az 1849. március 5-én zajlott szolnoki csata emlékművét, felidézve Damjanich János vörössipkásainak győzelmét az osztrák haderő felett, mely győzelem a későbbi „dicsőséges tavaszi hadjárat” nyitányát képezte.

Hazafelé haladva, Kenderesen a település jeles szülötte, Horthy Miklós kormányzó alakjára emlékeztünk, aki az őszirózsás forradalom és a tanácsköztársaság kalandor, nemzetpusztító eseményei után sikeresen igyekezett visszaállítani Magyarország és a magyar nemzet politikai-gazdasági tekintélyét, történelmi államformáját, sokat tett a szétdarabolt nemzetrészek újraegyesítéséért, amit sajnos a történelem későbbi viharai ismételten leromboltak.

2019. március 11-én az 1848-49-es forradalom és szabadságharc emlékére játékos történelmi vetélkedőt szerveztünk „Mindenünk e zászló, sosem hagyjuk el…” címmel, az 5-6 osztályos csapatok részvételével. A játék során felidéztük a forradalom legfontosabb eseményeit, helyszíneit illetve megemlékeztünk településünk híres feltalálójáról, Irinyi Jánosról.

Vetélkedőn díjazott csapatok:
I. „Márciusi ifjak” 6.a: Apai Liliána, Bozsóky Péter, Szabó János, Vlajk Johanna
II. „’48-as lányok” 6.b: Bartos Eszter, Bátori Zita, Harmati Dorottya, Jónás Réka
III. „Márciusi pulykák” 5.b: Balogh Dominik, Boros Nándor, Kovács Dominik, Ponta Géza

2019. március 22-én került sor a pályázat keretében megszervezett bihari honismereti körutazásra a Létavértes környéki településeken. Célunk az 1848-49-es szabadságharchoz köthető helyszínek felkeresése, de nem feledkezhettünk meg a térség más vonatkozású, meghatározó történelmi személyiségeiről sem, így felkerestük a lakókörnyezetünk jeles személyiségeinek, Bocskai Istvánnak, Kölcsey Ferencnek, Irinyi Jánosnak és Bessenyei Györgynek emléket állító helyszíneket is. Rövid megemlékezés keretében megkoszorúztuk Thuolt István honvédszázados, Kossuth jó barátja sírját Monostorpályiban.

A nap végét a vidámabb élményeknek szenteltük, és a Berettyóújfaluban lévő Morotva liget szabadidős központot látogattuk meg, ahol a gyerekek lehetőséget kaptak az ország egyetlen alföldi bobpályájának kipróbálására.

A pályázat keretében az 1848-49-es forradalom és szabadságharc emlékére rajzpályázatot hirdettünk, amely 2019. március 25-én zárult le. Ekkor került sor az ünnepélyes eredményhirdetésre, és a rajzokból készült kiállítás megnyitójára is az iskola aulájában.

Eredmények:
I. Jónás Réka 6.b
II. Fekete Barbara 7.b
III. Koszta Panna 7.b

Különdíj: Ágoston Dorottya 7.b, Fagyal Sára 6.b, Jenei Kamilla 6.c, Zámbó Márk 6.a

2019. március 26-án a tervezetteknek megfelelően Debrecenbe szerveztünk tanulmányi kirándulást. Megkoszorúztuk az 1849. augusztus 2-i debreceni Nagysándor József vezette csata emlékművét, amit arra a kunhalomra építettek, amelyről a későbbi aradi vértanú tábornok a csatát vezényelte, majd meglátogattuk a Bocskai Lövészdandár Kossuth laktanyáját, ahol a helyi hadtörténeti kiállítás tárlatvezetésén vettünk részt, majd különböző kézifegyvereket mutattak be a laktanya katonái. Ezt követően Debrecen ’48-as emlékhelyeit kerestük fel: a Református Kollégiumot, amely a szabadságharc országgyűlésének adott otthont, a régi városházát, ahol a Szent Koronát őrizték, a református Nagytemplomot, ahol 170 éve, 1849. április 14-én mondták ki Magyarország függetlenségét és a Habsburg-Lotaringiai-ház trónfosztását

2019. március 29-én „Moccanj a természettel!”

Iskolánk felső tagozatos diákönkormányzata bevonásával került sor a pályázati programban szereplő sportnap megszervezésére. Már reggel a mozgásé volt a főszerep: Gáspárné Pankotai Erika vezetésével közös zumbával indítottuk a napot, majd különböző helyszíneken izgalmas programok (foci, kosárlabda, kvíz, fogászati vetélkedő, zöldségszobrászat) várták a gyerekeket. A legbátrabbak a csípős hideg reggel ellenére pattantak a biciklik nyergébe és vágtak neki a triatlon első versenyszámának, hogy megmutathassák állóképességüket és ügyességüket. A hidegre való tekintettel fordított sorrendben következtek a triatlon versenyszámai, így az úszás került a vetélkedő végére.

Eredmények:
5-6. évfolyam (lányok)
I. Jónás Réka 6.b
II. Harmati Dorottya 6.b
III. Kontor Zsófia 6.b

7-8. évfolyam (lányok)
I. Nagy Viktória 8.b
II. Molnár Veronika 8.a
III. Burai Beáta 7.a

5-6. évfolyam (fiúk)
I. Milbik-Lantos Péter 5.c
II. Burai Dávid 6.b
III. Balogh Dominik 5.b

7-8. évfolyam (fiúk)
I. Vida Csaba 8.c
II. Mezei Roland 8.a
III. Hegyesi Zsolt 8.b

A rendezvényt az „Arany-kör” futás zárta, amelyen iskolánk minden felsős diákja részt vett. Ezen a napon előtérbe került a prevenció, a mozgás és a közösségi játékok fontossága, ezáltal megerősítést nyert Szent-Györgyi Albert gondolata: „a sport nemcsak testnevelés, hanem a léleknek is az egyik legerőteljesebb nevelőeszköze.”

A bejegyzés megosztása: