EFOP-3.3.5-19-2020-00024 kategória bejegyzései

Csodaszarvas iskolai közösségi program

Csodaszarvas iskolai közösségi program
A Széchenyi 2020 program keretében megvalósuló projekt

A programban megvalósuló tanulási alkalmak nem hagyományos iskolai tanórák, hanem a diákok érdeklődéséhez közel álló témák szabad feldolgozására adnak lehetőséget. A pedagógusok új képzési formákat próbálhatnak ki, a tanulók pedig élményszerű közösségi alkalmakon gazdagodhatnak érdekes-értékes ismeretekkel.

A Programhoz a  tankerületen keresztül csatlakoztunk  2018-ban. Az általunk  kidolgozott témamodul a hagyományok őrzéséhez kapcsolódott. „Nemzeti és kulturális identitás, hagyományőrzés, anyanyelvápolás” címmel.

Az alsó tagozatban a napközis tábor programjának kidolgozásával, szervezésével és lebonyolításával vettünk részt a kísérleti fejlesztő munkában 20 tanulóval.

A heti terv megalkotásában voltak kötelező elemek, amelyeket nem lehetett kihagyni, de a nagy része az a helyi viszonyokhoz és lehetőségekhez alkalmazkodott. Remekül ki tudtuk használni Létavértes kulturális és építészeti adottságait, emberi erőforrásait, így a programok nagy részét helyben valósítottuk meg.

A tervezés során nagy hangsúlyt fektettünk arra, hogy a gyerekeknek olyan programokat szervezzünk, amelyek során az élménypedagógia módszereit alkalmazva, korszerű,  aktív tanulással fejlődjenek a tanulók kompetenciái, bővüljenek ismereteik és legyen részük érdekes közösségi élményekben.

Idén harmadik alkalommal szerveztünk a „Csodaszarvas”  keretén belül hagyományőrző napközis tábort.

Június utolsó hetében 20 második osztályos tanuló vett részt benne 2 tanító néni vezetésével. A tábor a gyerekek számára teljesen ingyenes volt, sőt még „Csodaszarvas” logóval ellátott pólót, sapkát és tisztasági felszerelést is kaptak.

Az öt nap alatt egy „időutazáson” vehettek részt a gyerekek, amelyen megpróbáltuk bemutatni elődeink életmódját, életvitelét, étkezési, tisztálkodási és kulturális  szokásait.

Megismerkedhettek a gyerekek a népi építészet ritka emlékével a vízi vágóhíddal és a mészáros mesterség eszközeivel.

A „Madársuli” érdekfeszítő bemutatóján találkozhattak Törpivel a kisbagollyal, aki tagadhatatlanul a gyerekek és felnőttek körében is a legnagyobb népszerűségnek örvendett.

Részt vehettek „Mesetúrán”, ahol egy mese főszereplői lehettek, ahol hétpróbát kellett kiállniuk, hogy elnyerjék a királylány kezét.

Kirándulást tettek egy nap a nyíregyházi Skanzenba, ahol a paraszti életvitel megismerése mellett, a gyertyaöntés technikáját is elsajátíthatták.

Az „Íjászbemutatón”  egy távlövő íjásztól betekintést nyerhettek a tradicionális íjászat rejtelmeibe.

Ezeken kívül még nagyon sokféle szórakoztató foglalkozás részesei lehettek a gyerekek. Kézműves-, drámapedagógiai-, népzenei foglalkozáson vettek részt,  megismerkedhettek  népi játékokkal, s kipróbálhatták milyen játékokkal játszottak a gyerekek a egyközépkori játszótéren.

Utolsó nap elültettük a tábor virágait és feldíszítettük a tábor fáját, amire a tanulók a legkedvesebb program rajzát akaszthatták fel. Minden nap nagyon jó hangulatban telt el, a gyerekek sok ismerettel, élménnyel gazdagabban mentek haza.

 Menyhártné Bora Edit 

A bejegyzés megosztása:

„Csodaszarvas – hagyomány és nomád kaland a Berettyóújfalui Tankerületi Központ intézményeiben”

EFOP-3.3.5-19-2020-00024

„Csodaszarvas – hagyomány és nomád kaland a Berettyóújfalui Tankerületi Központ intézményeiben”

A Berettyóújfalui Tankerületi Központ pályázatot nyújtott be az EFOP-3.3.5-19 „Csodaszarvas Iskolai Közösségi Program” konstrukció keretében. A projektben a tankerület 22 intézménye vett részt. Az iskolák tanulói napközis és bentlakásos táborokban tölthettek el 5-6 napot a 2021-es év 25. és 26. hetében. A programban való részvételre a Létavértesi Arany János Általános Iskola tanulói is lehetőséget kaptak.

A napközis programban iskolánk alsó tagozatos diákjai 2021.június 21-25 között vettek részt érdekes, izgalmas programokban.

A bentlakásos tábor felső tagozatos tanulók részvételével valósult meg 2021. június 28 és július 3-a között. A tanulók a zalakarosi Fortuna Hotelben táboroztak, innen indulva járták be a környező településeket, ismerkedtek Zalakaros nevezetességeivel és kirándultak a Balaton környékére.

A gyerekek változatos programokon vehettek részt. A balatoni fürdőzés mellett csónakáztak a Tapolcai tavasbarlangban, megtekintették a Tihanyi apátságot, Iharkúton megismerték az elhagyott bauxitbánya történetét, túráztak a Badacsonyra. Ezen kívül a zalakarosi helyszínen is színes programokból válogathattak: felfedezték a Termál tó környékét, rovarokkal ismerkedtek, pályaorientációs, érzékenyítő, hagyományőrző foglalkozásokon vettek részt.

A résztvevő tanulók számára örök emlék marad a táborozás. Köszönjük a lehetőséget a gyerekek és a résztvevő pedagógusok nevében egyaránt.

Megvalósító pedagógusok:

Napközis tábor: Menyhártné Bora Edit és Kiss Edit

Bentlakásos tábor: Zsirosné Czeglédi Erzsébet, Zsiros József, Milotai József és Nagy Dezsőné

A bejegyzés megosztása:

„Csodaszarvas – hagyomány és nomád kaland a Berettyóújfalui Tankerületi Központ intézményeiben”

EFOP-3.3.5-19-2020-00024

A projekt címe:
„Csodaszarvas – hagyomány és nomád kaland a Berettyóújfalui Tankerületi Központ intézményeiben”

Kedvezményezett neve: Berettyóújfalui Tankerületi Központ

Projekt azonosító száma: EFOP-3.3.5-19-2020-00024

Támogatás összege (Ft): 88.810.952.-Ft

A támogatás mértéke: 100 %

A projekt megvalósítás időtartama: 2021.06.14 – 2021.09.26.

A projekt tartalmának bemutatása:

A Berettyóújfalui Tankerületi Központ tanulóinak közel 20 %-a hátrányos helyzetű, ezért fontos feladatunknak érezzük, hogy az esélyegyenlőség folyamatosan érvényesüljön tevékenységeink során. Kiemelt küldetésünk az egyenlő bánásmód, és az egyenlő esélyű hozzáférés biztosítása a hátrányos helyzetű tanulók számára. Ez a projektben résztevevő intézmények kiválasztásánál is fontos szempont volt.

A projekt tematikájának meghatározása az általános iskolai korosztály életkori sajátosságaihoz igazodik. A tematikus  formális és nem formális tartalmakat úgy állítottuk össze, hogy járuljanak hozzá a tanulók ismereteinek bővítéséhez, alapkészségeinek, kompetenciáinak fejlődéséhez. Az élményalapú ismeretelsajátítás segít abban, hogy a tanulás belső motivációja erősödjön, a tanulók személyisége fejlődjön, a tanulói közösség megerősödjön. A projekt lebonyolítása során alkalmazott kooperatív pedagógiai kultúra és tevékenység elsősorban a személyes és társas kapcsolati kompetenciát fejleszti. Tervezzük a Magyar Versmondók Egyesületének és programszolgáltatók bevonását a programok megvalósításába. A résztvevő tanulók önismerete fejlődik, önbizalma erősödik, jobban elfogadja önmagát és elismeri mások erősségeit. A tanulás újfajta megközelítése, a programba beépített pályaorientációs elemek segítenek a reális jövőkép kialakításában, ezáltal hozzájárulnak az iskolai eredményesség javulásához, a végzettség nélküli iskolaelhagyás, a lemorzsolódás csökkenéséhez.

További céljaink:

  •  A tematikus nem formális és informális programok megvalósulása során a tanulók számára biztosítjuk az önálló ismeret/ tapasztalatszerzési lehetőségeket.
  • A gyakorlatorientált iskolai tananyag közvetítése sikerélményhez juttatja a gyerekeket..
  • A program megvalósítása során célunk a tanulók egészséges személyiségfejlesztése, önértékelésük javítása, a negatív önbecsülés helyreállítása.
  • A folklór hagyományőrző műsor megvalósításával a célunk, hogy legyenek nyitottak a kultúra, a hagyomány, a népszokások megismerésére. Tartsák tiszteletben, ápolják nemzetünk hagyományait. Ismerjék meg a minket körülvevő népek kultúráját, hagyományait népmeséken és népdalokon keresztül.
  •  Interaktív pályaorientációs foglalkozás megvalósításával a tanulók reális képet alkothatnak önmagukról , készségeikről, jártasságaikról. Előkészítjük a jövőbeli szakmájuk, hivatásuk kiválasztását. Tudatosodik Bennük, hogy a tanulás érték.
  • Az Irodalmi szerepjáték során megismerik és gyakorolják a megfelelő kommunikációt, a helyes magatartásformákat. Felfedezik anyanyelvünk szépségeit.
  • A sportjátékok során fejlődik kudarctűrő, konfliktuskezelő képességük, megvalósul a stresszoldás.
  • A csapatjátékokban formálódik együttműködési készségük, személyes és társas kapcsolati kompetenciájuk.
  • Az együttes tevékenységek során, a közösen átélt élmények hatására fejlődik a közösség.
  •  A Kézműves foglalkozások teret biztosítanak a tanulói kreativitás kibontakozásának, a tehetséggondozásnak, miközben fejlődik a gyerekek önkifejezése, esztétikai, kulturális tudatossága.
  • Enyhítünk a tanulók szociális helyzetből eredő hátrányokon az integrált oktatás és az inkluzív nevelés alkalmazásával.

A projekt megvalósítása során a napközis táborok keretében lehetőséget biztosítunk a 9-13. évfolyamos tanulók számára az érettségi megkezdéséhez szükséges kötelező közösségi szolgálat vállalására. A program lebonyolítása során tevékenységükkel segítik az eredményes megvalósítást.

A bejegyzés megosztása: