Az „Átröpűlök hosszában hazámon” című utazó kiállítás a Petőfi Sándor-emlékév
alkalmából 2022. szeptember 1-jén kezdte az országjárást. A busz útvonala folyamatosan
alakul, nyárig többnyire a keleti országrészt és a határon túli településeket veszi célba .
Városunkba is ellátogatott május 25-én. Két helyszínen nézhették meg az érdeklődők a
Petőfiről szóló összeállítást. Iskolánk 7-8. évfolyamos diákjai és dráma szakkörösei is
részesei lehettek ennek a különleges élménynek.
2023. május havi bejegyzések
„HATÁRTALANUL” 2022
Pályázati azonosító: HAT-KP-1-2022/1-001545
„VÁNDORLOK MAGYARORSZÁG DICSŐ TÉRSÉGEIN
S TESTVÉRE, A SZÉP ERDÉLY REGÉNYES BÉRCEIN”
Iskolánk hetedik osztályos tanulói a Biharkeresztesi Bocskai István Általános Iskola Kismarjai Bocskai István Tagiskolájának tanulóival együtt közösen vehettek részt a „HATÁRTALANUL” program keretében hatnapos erdélyi tanulmányi kiránduláson, bebarangolva Székelyföld és a Gyimesek „regényes bérceit”. A tanulmányi kirándulás központi témaköre a kétszáz éve született Petőfi Sándor erdélyi utazásai és az 1848/49-es forradalomban és szabadságharcban betöltött erdélyi szerepvállalásai. A kirándulás során bejártuk a kapcsolódó helyszíneket, felelevenítettük a történelmi eseményeket. Magát a pályázat címét is Petőfi egyik költeményéből kölcsönöztük, amelyet az 1847-es erdélyi utazásai során írt Désen, „Ez már aztán az élet!” címmel.
Erdélyben járva ismeretszerzésünk nem korlátozódhatott csak a nagy költő erdélyi útjainak és a ’48-as események tanulmányozására. Megismerkedtünk a csodás természeti, földrajzi környezettel, a népi hagyományokkal, tájjellegű ételekkel, szokásokkal, impozáns történelmi műemlékekkel és találkoztunk helyi általános iskolás gyerekekkel is.
Kirándulásunk első napja az utazás jegyében telt, de egy rövid megálló keretében a szépen felújított bánfihunyadi református templomot látogattuk meg. A templom lelkipásztora részletesen bemutatta a középkori, gótikus jegyeket viselő műemlék templom történetét, megismerhettük a jellegzetes kalotaszegi hímzéseket, a XVIII. századi fakazettás mennyezetet, amelyek a templombelsőt díszítették, illetve azt a tölgykoszorút, amit Kossuth tiszteletére készítettek egykor a helyi lakosok. Szállásunkat a késő délutáni órákban Korondon foglaltuk el, és a következő napokon csillagtúra szerűen jártuk be Székelyföld nevezetességeit.
Másnapi utunk első állomása a csíksomlyói kegytemplom volt, ahol felidéztük a magyarság összetartozásának jelképévé vált, többszáz éves hagyományokkal rendelkező templombúcsú történetét, majd a Gyimesek völgyén át elértük a történelmi Magyarország „ezeréves határát”. Felkerestük a kontumáci kápolnát, majd a Rákóczi-vár tövében álló gyimesbükki „30-as számú vasúti őrházat”, amely egykor a Magyar Államvasutak legkeletibb őrháza volt.
A harmadik nap jó része a helyi hagyományok megismerésének jegyében telt. Először az elárasztott Bözödújfalu helyén lévő víztározót és a falura emlékező siratófalat kerestük fel, majd a néhány kilóméterre lévő Kőrispatakán a Szalmakalap múzeumban ismerkedhettek a gyerekek a „búza és a szalma útjával”. A foglalkozás keretében szalmából angyalkát és csillagot készítettek. Ebédre helyben sütött krumplis lángost kaptak a gyerekek. Délután Fehéregyházára utaztunk, ahol a Petőfi-emlékmúzeumnál Petőfi utolsó napjaira, és az elbukott szabadságharcra emlékeztünk, illetve elhelyeztük az emlékezés koszorúját. Az estét a korondi művelődésiházban töltöttük, ahol helyi fellépők előadását tekinthettük meg. A korondi fúvószenekar bemutatója után népdaléneklésre és néptáncbemutatóra került sor.
A negyedik napon a környék különleges természeti képződményeit jártuk végig. A Gyilkos-tó még jégbefagyott téli arcát mutatta a hidegen zöldellő fenyvesek között, majd a Békás-szoros sziklái, meredélyei között buszoztunk, végezetül Szovátán, a gyógyhatásáról elhíresült sós vízű Medve-tó körül tettünk egy sétát.
Az ötödik napon csoportunk ellátogatott a korondi szakközépiskolába, ahol helyi gyerekekkel találkozhattunk, illetve bemutatásra került maga az iskola is. Az iskolalátogatást követően Farkaslakán megkoszorúztuk Tamási Áron sírját. A só hazájában Parajdon egy sófeldolgozó manufaktúrát látogattunk meg, majd lovasszekerekkel Fenyőkutat és Pálpatakát barangoltuk be, de előtte helyi sajtokból, lekvárokból kóstolhattunk krumplis házikenyérrel.
Az utolsó nap ismét az utazás jegyében telt. Reggeli után elhagytuk szállásunkat és hosszú buszozás után a délutáni órákra érkeztünk haza.
A kirándulásról visszatérve, iskolánkban megszerveztük az értékelő foglalkozást. A gyerekek élménybeszámolói, fogalmazásai, rajzai és fényképek felhasználásával közösen készítettük el a programot felölelő projektnaplót. A foglalkozás keretében tájékoztattuk iskolánk hatodik osztályos tanulóit és osztályfőnökeit a kirándulás élményeiről, a szerzett tapasztalatokról, illetve a Határtalanul program nyújtotta lehetőségekről, annak az oktató-nevelő folyamatban betöltött szerepéről, hasznosulásáról.
A programsorozat záróelemeként kerül majd sorra a Nemzeti Összetartozás témanap megrendezése. Iskolánk Nemzeti Összetartozás emlékművénél egy rövid emlékműsor és koszorúzás keretében idézzük fel a nemzetünket és a történelmi Magyarországot ért tragikus nagyhatalmi békedöntést, a sorsfordító nemzeti széttagoltságot előidéző eseményt.
A Határtalanul pályázati program szervezői, megvalósítói: Nagy Dezsőné, Bodnár Helga, Milotai József a létavértesi iskolából és Farkas István Attiláné a kismarjai iskolából.
A bejegyzés megosztása:Szívhez szóló ajándék
Iskolai könyvtárunkban anyák napi bütyköldét szerveztünk a 3-4. évfolyamos diákoknak. Május 5-én ismét ellátogatott hozzánk Adomán Mónika, a Monicon decoupage egyedi kézműves ajándéktárgyak otthonának megálmodója. A kézműves foglalkozáson a gyerekek megismerkedtek a decoupage technikával. Szívvel-lélekkel készítettek szív alakú hűtőmágnest anyukájuknak, nagymamájuknak. Köszönjük szépen a kreatív, örömteli foglalkozást!
A bejegyzés megosztása: