2017. június havi bejegyzések

Határtalanul 2017

„Építsünk hidat, tiszta szavakból, határok fölé”
(Ismerős Arcok)

Ezzel a szlogennel indult útjára június elsején hajnali fél ötkor az Arany János iskola hetedik évfolyama, hogy a Hunyadiak nyomába eredjen, s a történelmi tanulmányaikból oly jól ismert történések helyszíneit saját szemmel láthassa.

hat201701

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma által kiírt „Határtalanul” c. pályázati lehetőségnek (HAT-16-01-0219) köszönhetően megfizethető áron jutottak el Aradon, Temesváron és Végváron keresztül egészen a Kazán–szorosig, majd vissza Szendrő, Galambóc, Nándorfehérvár és Palics érintésével.

hat201702

Rendkívül megható volt, amikor a több mint ötven magyar egyen pólós (melynek elejére rovásírással került fel a kirándulás jelmondata) diák együtt énekelte a magyar- és székely himnuszt az aradi vesztő helyen.

hat201704

De az élmények sokaságát díszítette a végvári gyerekek néptánc bemutatója, a Resicabányai Magyarság Házában tett látogatás, a szerb nyelven hallgatott Nándorfehérvári idegenvezetés (persze azért tolmács is volt), vagy a Kátai-tanyán kemencében sütött kürtős kalács is.

hat201703

Nem sokan mondhatják el magukról azt sem, hogy számháborúztak a Szendrői várban, vagy hogy a Topojai tóban fürödtek. Az meg végképp keveseknek adatik meg, hogy Faragó Zoltánt, a „Hazajárók” stábjának tagját személyesen hallgassák.

hat201705

Vendéglátóink mindenhol kedvesen fogadtak, nyelvi nehézségeink nem akadtak, sokszor olyan érzésünk támadt, mintha nem is léptük volna át az ország határt. Mi pedig elénekeltük nekik az Ismerős Arcok: Nélküled c. számát, melyre rögtön elérzékenyültek.

hat201706

A felejthetetlen élményekhez az osztályfőnökök (Molnárné Pelei Andrea, Fodor József, Bertóthy Tamás) munkáját segítendő hozzájárult a Csillagösvény utazási iroda, illetve ajándékok felajánlásával Létavértes Önkormányzata és Heit Lóránt is.

Bertóthy Tamás