Egyéb kategória bejegyzései

Légy egészséges, mint a makk!

Pályázati azonosító: NEAG-KP-1-2024/5-001043-VAL-ELS/001

Március hónapban, iskolánkban a diákönkormányzat szervezésében az egészségtudatos életmódra hívtuk fel a gyerekek figyelmét. A rendezvények megvalósítása a Nemzeti Együttműködési Alaptól elnyert pályázatnak volt köszönhető. A „Légy egészséges, mint a makk!” program egyik elemeként a zöldség és gyümölcsfogyasztást igyekeztünk népszerűsíteni. A felső tagozatos diákok a pedagógusok irányításával zöldségszobrokat, zöldséges szendvicseket, „gyümölcssaslikokat” készítettek az alsó tagozatos gyerekeknek. A pályázat egy másik eleme, a „sportfesztivál”, a sportfoglalkozások nyújtotta örömforrásokra hívta fel a figyelmet. A program célja, hogy az együtt töltött idő, a közös mozgás nyújtotta élmények felülírják a gyerekek szabadidős szokásait, minél kevesebb időt töltsenek a közösségi hálókon, a digitális játékokkal. és minél több időt szánjanak szabadidejükből sportolásra, mozgásra.

A program szervezői, megvalósítói: Nagy Dezsőné, Milotai-Kiss Ildikó, Oláhné Kiss Emma, Horváthné, Vónya Enikő, Bertóthy Tamás, Kléh Ákos, Zsiros József, Milotai József.

A bejegyzés megosztása:

Huszárgyerek, huszárgyerek

A Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt által kiírt TTP-KP-1-2024/1-000340 számú pályázatnak
köszönhetően 2025. március 14-én iskolánkban vendégeskedtek a székelyhídi Petőfi Sándor Elméleti Líceum tanulói, hogy nemzeti ünnepünk alkalmából közösen emlékezzünk meg az 1848/49-es forradalom hőseiről, eseményeiről. „Huszárgyerek, huszárgyerek” címmel egy ügyességi vetélkedőt szerveztünk a két iskola 5-6 osztályos tanulói részére. A verseny ügyességi feladatokból állt, de előzetes feladatként a 4 fős csapatok egy-egy verses indulóval és csapatzászlóval mutatkoztak be, amelyek az 1848-as forradalom hangulatát idézték.

A vetélkedő helyezettjei:
I. Sisakrózsák csapata (5.b)
Csóka Brigitta, Loló Tamara, Mezei Napsugár Inez, Mezei József
II. Talpra magyar! (6.a)
Csige Gyöngy Harmat, Hosszu Fruzsina, Pongor Panna, Varga Richárd
III. Márciusi ifjak (5.a)
Király Panna Alexa, Barna György Bendegúz, Balogh Raul Valentin, Szűcs Áron
Sándor

A vetélkedő után megnéztük a negyedik osztályosok emlékműsorát, majd az ünnepi
események zárásaként közösen róttuk le tiszteletünket a ’48-as hősök előtt Kossuth Lajos
szobrának megkoszorúzásával. A székelyhídi Petőfi Sándor Elméleti Líceum nevében az
emlékezés koszorúit elhelyezte Jagos Helén a székelyhídi diákok kísérő pedagógusa.

A rendezvény szervezői és megvalósítói: Nagy Dezsőné, Horváthné Vónya Enikő, Milotai-
Kiss Ildikó, Oláhné Kiss Emma, Zsiros József, Bertóthy Tamás, Milotai József.

A bejegyzés megosztása:

Kirándulás a „hepehupás, vén Szilágyban”

A Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt által kiírt TTP-KP-1-2024/1-000340 számú pályázatnak
köszönhetően 2024. szeptember 27-29 között iskolánk tanulói az Érmellék romániai területével illetve a Szilágyság dimbes-dombos világával ismerkedhettek egy háromnapos
tanulmányi kirándulás keretében. Utunk során felkutattuk azokat a történelmi helyszíneket, amelyek a 175 éve véget ért 1848/49-es forradalomhoz köthetően fellelhetők az Érmelléken és a hepehupás vén Szilágyságban.

Első megállóhelyünk Albis volt, ahol a falu szülötteire, a márciusi ifjak sorába tartozó Irinyi
testvérekre, Jánosra és Józsefre emlékeztünk, akiknek családja a későbbiekben éppen
Nagylétára és Vértesre telepedett le. A történelmi kitekintést egy könnyed túra és  kirándulás követte a festői szépségű Berettyó-forrásának vidéké, majd elfoglaltuk komfortos szállásunkat Szilágybagoson.

A második napon br. Wesselényi Miklós zsibói kastélyát és az egykori kastélykertből kialakított és szépen gondozott botanikuskertet látogattuk meg. Erdély legnagyobb barokk főúri kastélya birtokjogi akadályok miatt még ma sem látogatható, így csak kívülről tekinthettük meg, ahol felidéztük Kazinczy Lajos honvédtiszt alakját is, aki éppen itt Zsibón teszi le a fegyvert 1849 augusztusában Görgey Artúr parancsára, és ahonnan az osztrák hatóságok Aradra szállították, hogy forradalmi tetteiért tizennegyedikként kivégezzék. A múltbéli időutazás után újra a természet helyi értékeivel ismerkedtünk: az almásgalgói Sárkányok kertjének „sziklaképződményei” közötti tanösvényt jártuk be.

Kirándulásunk utolsó állomása Nagykároly és a szomszédos Kaplony község voltak. E két
helyszínen megemlékeztünk a márciusi ifjak egy újabb hőséről, Vasvári Pálról, aki kisiskolás éveit töltötte Nagykárolyban, illetve meglátogattuk a Károlyi család egykori kastélyát, amely jelenleg múzeumként működik a városban. Különleges helyszín volt az Ybl Miklós által tervezett kaplonyi Károlyi kripta is, ahol kimerítő ismereteket szerezhettünk a magyar történelem egyik meghatározó nemesi családjáról, a Károlyiakról.

A megvalósított tanulmányi kirándulás segített kialakítani a gyerekekben azt a belső
felismerést, mennyire szoros a kapcsolat az elszakított országrészek és az anyaország között és hozzájárult a magyarságtudat, a nemzeti elkötelezettség, összetartozás erősítéséhez a határon túli magyarsággal szemben, valamint csökkentette az esetleges előítéleteket is az elszakított nemzeti területek irányába.

A tanulmányi kirándulás szervezői és kísérő pedagógusai: Nagy Dezsőné, Horváthné Vónya
Enikő, Máté József, Milotai József.

A bejegyzés megosztása:

Felső tagozat mesemondó versenye 2025

2025. 03. 24-én rendeztük a felső tagozatos diákok mesemondó versenyét. Ezen a jó hangulatú délutánon a zsűri (Gáspárné Pankotai Erika, Kissné Medve Anita, Milotai-Kiss Ildikó, Molnárné Pelei Andrea, Pál Máté) külön értékelte az 5-6., illetve a 7-8. évfolyamos tanulókat. Örömünkre szolgált, hogy nagyon változatos népmesékkel örvendeztettek meg minket. A gyerekek érdeklődéssel hallgatták egymás tanító célzatú, vicces népmeséit.

Eredmények:

5-6. évfolyamon:
I. Balázs Noémi 5. c
II. Farkas Flóra 5.c és Budai Gyula Áron 5. a
III. Király Panna Alexa 5. a és Nagy-Spanyol Emma 5. a

7-8. évfolyamon:
I. Kiss Milán 7. a
II. Fangli Viktória 8. c
III. Sós Laura 7. a és Nagy-Spanyol Dániel 7. a

Felkészítő tanárok: Kissné Medve Anita, Molnárné Pelei Andrea, Pál Máté

Konyáron a III. korcsoportban Balázs Noémi, a IV. korcsoportban Kiss Milán képviseli iskolánkat!

Gratulálunk minden versenyzőnek és felkészítő pedagógusaiknak!

A bejegyzés megosztása:

Mit rejt az erdő?

Március 26-án, szerda délután került sor a „Mit rejt az erdő?” című rajzpályázat értékelésére. A díjátadón közel 40 tanuló vett részt, akik előzetesen hosszú órákat töltöttek azzal, hogy elképzeléseiket vizuális formába öntsék. A zsűrinek nem volt könnyű dolga, hiszen az eszközhasználatot, technikát, kompozíciót tekintve igen kreatív alkotások születtek. Az alkotásokból készült kiállítás március végéig megtekinthető az iskola aulájában.

Eredmények:

Első kategóriában, az 1-2. évfolyamos munkák közül
I. Drigán Zoltán (2. b osztályos tanuló)
II. Kállai Zselyke (2.a osztályos tanuló)
III. Szabó- Csige Áron (2.a osztályos tanuló)

Különdíjban részesült: Fazokán Bianka és Fekete Gréta (1. a osztályos tanulók)

Második kategóriában a 3-6. évfolyamos munkák közül
I. Szilágyi Fanni (4.a osztályos tanuló)
II. Szabó Zselyke és Tökölyi Ilona (3.a osztályos tanulók)
III. Disznós Dorina (3. a osztályos tanuló)

Gratulálunk minden tanulónak, szüleiknek és a felkészítő pedagógusoknak!

A bejegyzés megosztása:

Mesék az égig érnek

2025. március 25-én alsó tagozatos diákjaink vittek el a mesék birodalmába, hiszen a mesék iskolánkban égig érnek… Ebben a tanévben 35 tanuló mondta el szívéhez közel álló meséjét, mellyel feltöltötte, elvarázsolta az ott ülőket. A gyerekek érdeklődéssel hallgatták egymás tanító célzatú, vicces népmeséit.

Eredmények:
1.évfolyam:
I. Fazokán Bianka 1.a; II. Soós Bence 1.a; III. Fekete Gréta 1.a

2.évfolyam:
I. Kállai Zselyke 2.a; II. Kiss Henrietta 2.a; III. Szabó Zoé 2.a és Szatmári Luca 2.a

3.évfolyam:
I. Kiss Zsombor 3.a; II. Nyitrai Luca 3.a és Tökölyi Ilona 3.a; III. Ponta Botond 3.a és Mazsu Elizabet Kloé 3.b

4.évfolyam:
I. Kozma Szofi 4.a; II. Szilágyi Fanni 4.a és Pongor Kira 4.a; III. Heit Borbála 4.a

Felkészítő tanító nénik: Szatmári Erika, Gáspárné Pankotai Erika, Nagy Tamásné, Nagy Edina, Baloghné Janka Tímea

Konyáron iskolánkat I. korcsoportban Kállai Zselyke, II. korcsoportban Kozma Szofi képviseli.

Gratulálunk minden diákunknak és felkészítő pedagógusainknak!

A bejegyzés megosztása:

Maszkabál 2025

Janikovszky Éva Könyvtárunk farsangi álarckészítő versenyt hirdetett a 2-4. osztályosok számára. A pályázatra összesen 35 db alkotás érkezett. Az álarcok karneváli hangulatot idéztek, az újrahasznosítás technikájával is élt több alkotó. Az ünnepélyes eredményhirdetésre március 25-én került sor az iskolai könyvtárban. A díjakat Máté József adta át. Gratulálunk minden versenyzőnek!

Díjazottak:

I.  Kiss Zsombor 3.a
II. Szabó Zselyke 3.a
III. Kállai Zselyke 2.a

Különdíj:

Csoma Panna 3.a
Dalmi Bianka 4.c

Szervező pedagógus: Milotai-Kiss Ildikó

A bejegyzés megosztása:

Huszáros hagyományőrző óra a tanulók nagy örömére

Március 12-én egy különleges hagyományőrző órán vehettek részt a 6.a, az 5.c osztály tanulói, valamint a napközis csoport diákjai. Az esemény célja az volt, hogy méltó módon hangolódjanak rá a március 15-ei ünnepre, és még közelebb kerüljenek a magyar történelem egyik legfontosabb eseményéhez.

A rendhagyó óra fő vendége Csontos János hagyományőrző huszárszázados volt, aki izgalmas és élménydús előadást tartott a diákoknak. Mesélt a március 15-ei forradalomról, a szabadság fontosságáról, valamint a huszárok szerepéről a szabadságharcban.
A gyerekek érdeklődéssel hallgatták a huszárok ruházatáról és fegyverzetéről szóló ismertetőt, amely során előadónk szemléletes példákkal, korhű felszerelésekkel és lelkes előadásmóddal tette élvezetessé a tanulást. Az esemény hatalmas sikert aratott, hiszen a tanulók nemcsak érdekes történelmi tényeket ismerhettek meg, hanem át is élhették a korszak szellemét.

Ezúton is köszönjük Csontos Jánosnak az élménydús előadást.
Felkészítő és szervező pedagógusok: Kővári Emese, Istvándi Enikő és Bodnár Helga.

A bejegyzés megosztása: