2014-06-24 napi bejegyzések

HATÁRTALANUL! – Erdélybe

hatartalanul_forweb2emet_logo_szines_rgb

A Létavértesi Arany János Általános Iskola tanulóinak kirándulása Erdély magyarlakta területeire.

A pályázat azonosítószáma: HA-13-01-276

„Neveljünk turistákat – és velük honfiakat neveltünk! Vezessük ifjúságunkat szerte e haza minden zugába, hogy megismerje annak minden szépségét – és szeretni fogja hazáját, jobban, lángolóbban, mint az, ki térképről tanulta csak, hogy mi a haza.”

Reichart Géza gondolatival kezdtünk hozzá 2013 tavaszán a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. által kiírt pályázat elkészítéséhez.

Célunk az volt, hogy tanulóink az ismeretek mellett nyitottabbakká, elfogadóbbakká váljanak a határon túli magyarsággal, erősödjön bennük a nemzeti összetartozás tudata!

A Tanulmányi kirándulás hetedikeseknek (BGA-13-HA-01) című pályázati felhívásra benyújtott „FEJEDELMEK TÜNDÉRKERTJE” című, 985.000.-Ft összegű pályázatunkat a Bethlen Gábor Alap Bizottsága a 73/2013.(IX.27.) számú határozatában megfogalmazott döntés szerint: 985.000.-Ft összegű támogatásban részesítette.

Nyertes pályázatunk a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. feladatait átvevő EMBERI ERŐFORRÁSOK MINISZTÉRIUMA támogatásával valósult meg!

A pályázatnak köszönhetően iskolánkból 45 hetedik osztályos tanuló június elején Erdélybe utazhatott.

A négy napos kiránduláson megismerkedtek Erdély természeti kincseivel, kultúrájával, művészetével. A diákok találkoztak ott élő kortársaikkal, a Nagyenyedi Kollégium 7. osztályos tanulóival közösen emlékeztek meg 1920. június 4.-ről.

Felejthetetlen élmény volt Erdély legimpozánsabb várainak, Déva és Vajdahunyad várának a bejárása. Nagyszeben középkori házai, szűk utcái, Kolozsvár „kincsei” és a Tordai hasadék sziklafalai is örök emlék marad.

Hazatérve pedig: „elmondjátok tapasztalataitokat, elmesélitek, mennyi szép van ott, mennyi bozontos fenyvessel borított sötét hegylánc a láthatáron és mennyi regeövezte pusztuló várrom hirdeti ott régi dicsőségünket: a legjobb előharcosai lesztek a magyar jövendőnek!”

Reichart Géza: Honszeretet és túristaság (1927)

Szervezők: Nagy Dezsőné és Milotai József szaktanárok

Elsősök névsora

Iskolánk az 2014/15-s tanévben ismételten 3 osztályt indít a leendő elsősöknek. Ősztől 70 kis nebuló kezdi el koptatni intézményünk padjait. Az osztályfőnökök az 1.a-ban Komlósiné Vesza Anikó és Tóth Róbert, az 1.b-ben Kertészné Suta Mária és Tompáné Krizsanyik Orsolya, míg az 1.cben Nagy Tamásné és Kónya-Huszti Julianna lesznek.

Az osztályok névsorai a következőképpen alakulnak: