2014-11-19 napi bejegyzések

Kirándulás Debrecenbe a magyar nyelv napja alkalmából

A magyar nyelv hazánkban csak 1844-ben lett államnyelvvé. Azelőtt az oktatás és a közigazgatás hivatalos nyelve is a latin, illetve a német volt. 2011 óta erre emlékezünk minden év november 13-án.

Idén ezen a napon iskolánk 51 tanulója és két tanára felkerekedett, hogy a magyar nyelv napja alkalmából felkeresse Debrecen néhány nevezetes helyét: a legrégebbi ma is működő közép-európai nyomdánkat: az Alföldi Nyomdát; és a Méliusz Juhász Péter Megyei Könyvtárat.

nyomda201402

Gyuszi vajon nyomdász lesz?

A nyomdában nyomdatörténeti kiállításon ismerhette meg a csapat, hogyan nyomtattak 453 évvel ezelőtt, s hogyan fejlődött a könyvnyomtatás a későbbi évszázadokban. A ma működő nyomdában is körbevezettek bennünket, ahol saját szemünkkel láthattuk, hogyan készülnek a gyerekek kedvencei: a Geronimo Stilton vagy a Magyar népmesék sorozat kötetei.

nyomda201401

Igazán érdekes a nyomdatörténeti kiállítás

A Méliusz Könyvtárban érdekes anyanyelvi feladatokkal tették próbára a létavértesi gyerekek kreativitását és nyelvismeretét.

nyomda201404

“Fejtörő megoldás” a Méliusz könyvtárban

nyomda201403

A nagyfiúk is gőzerővel “oldanak”, de nem kereket  🙂

Mindnyájan értékes élményekkel és szép emlékekkel gazdagodtunk.
Ízelítő a Méliusz Könyvtár fejtörőiből:

Milyen az, akire ezt mondják?
Az orráig sem lát.
Jól felvágták a nyelvét.
Messze elér a keze.
Minden hájjal megkent.

Melyik állat neve hiányzik az ismert szólásokból, közmondásokból?
Kerülgeti, mint ……………. a forró kását.
Ha ló nincs, ……………. is jó.
……………. melenget a keblén.
Előre iszik a ……………. bőrére.

Kísérők: Molnárné Pelei Andrea, Tóth Zsuzsanna